Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Zavináč: história, význam, spôsoby písania

Symbol „@“, bežne známy ako „zavináč“, sa stal všadeprítomnou súčasťou modernej komunikácie a digitálneho marketingu. Používa sa v e-mailových adresách, správe sociálnych sietí, v textových správach a dokonca aj pri tvorbe web stránok. Napriek jeho rozšírenému používaniu mnohí ľudia nevedia o histórii a význame symbolu „@“.

Pôvod a história zavináča

Pôvod symbolu „@“ možno vystopovať do 16. storočia, kde ho obchodníci používali ako skratku pre „v sadzbe“. Používal sa na označenie ceny alebo sadzby a často sa používal v obchodných dokumentoch a účtovných knihách. Symbol bol pôvodne vytvorený ako kombinácia písmen „a“ a „d“, ktoré znamenali „v deň“. Postupom času sa symbol vyvinul do súčasnej podoby, pričom „a“ a „d“ sa spojili do jedného znaku.

Symbol „@“ si získal širokú popularitu koncom 20. storočia s rozmachom e-mailov. V roku 1971 si počítačový inžinier Ray Tomlinson vybral symbol „@“ na oddelenie používateľského mena od názvu domény v e-mailových adresách. To umožnilo jednoduchú komunikáciu medzi rôznymi počítačovými sieťami a nakoniec viedlo k vytvoreniu moderného e-mailového systému, ktorý dnes používame.

Okrem použitia v e-mailových adresách sa symbol „@“ stal dôležitou súčasťou správy sociálnych médií. Používa sa na označovanie jednotlivcov alebo skupín v príspevkoch, čo umožňuje jednoduchú komunikáciu a spoluprácu. Používa sa aj ako symbol protestu a sociálneho aktivizmu, pričom hashtag #MeToo a #BlackLivesMatter sa stali všeobecne uznávanými symbolmi sociálnych hnutí.

Napriek jeho rozšírenému používaniu bol symbol „@“ tiež predmetom sporov. V niektorých krajinách sa tento symbol spája s komercializáciou a globalizáciou, čo vedie k výzvam nahradiť ho alternatívnymi symbolmi. Okrem toho tento symbol používali spameri a podvodníci na vydávanie sa za legitímne firmy a jednotlivcov, čo viedlo k obavám o online bezpečnosť a súkromie.

Na záver, symbol „@“ má dlhú a fascinujúcu históriu, ktorá odráža vývoj modernej komunikácie a tvorbu web stránok. Od svojich skromných začiatkov ako účtovnej skratky až po súčasné používanie ako symbolu sociálnych médií a aktivizmu sa symbol „@“ stal neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Aj keď môže v budúcnosti čeliť výzvam, je pravdepodobné, že symbol „@“ bude v našej komunikácii a kultúre aj v nadchádzajúcich rokoch zohrávať významnú úlohu.

ako napísať zavináč na klávesnici?

Ako napísať zavináč na klávesnici


Ako sa píše zavináč na klávesniciach v rôznych jazykoch a skratky

Zavináč sa zapisuje pomocou symbolu „@“ a je bežne používaný v e-mailových adresách. Tu je niekoľko spôsobov, ako napísať zavináč na klávesnici v rôznych jazykoch a skratky:

 • V angličtine, zavináč sa nachádza na klávese „Shift + 2“.
 • V slovenčine a češtine sa zavináč nachádza na klávese „AltGr + Q“.
 • V poľštine sa zavináč nachádza na klávese „AltGr + Q“ alebo „AltGr + V“.
 • V nemčine sa zavináč nachádza na klávese „AltGr + Q“.
 • V španielčine sa zavináč nachádza na klávese „AltGr + 2“.
 • V taliančine sa zavináč nachádza na klávese „AltGr + è“.
 • V francúzštine sa zavináč nachádza na klávese „AltGr + 0“.
 • V portugalčine sa zavináč nachádza na klávese „AltGr + 2“.
 • V ruštine sa zavináč nazýva „sobaka“ a nachádza sa na klávese „Shift + 2“.
 • V japončine sa zavináč nazýva „atto“ a píše sa pomocou znaku „@“ alebo „半角/全角“ a potom „@“ v závislosti od toho, či chcete napísať polovičný alebo plný znak.
 • Niektoré skratky, ako napríklad „email“ alebo „e-mail“, sa používajú na označenie e-mailovej adresy.
 • My používame pre zavináč najradšej skratku Alt+64